Пул 14+1 (straight пул)
При грі в «14+1 з продовженням» слід керуватися «Спільними правилами пулу», а також нижченаведеними правилами:
§1. Мета гри.
Гра в "14.1 з продовженням" є замовною. Гравець повинен замовляти кулю та лузу. За кожну правильно забиту замовлену кулю гравцеві присуджується одне очко, і він продовжує свою серію біля столу до промаху по лузі або порушення. Гравець може забити перші 14 куль, проте перед ударом по останній п'ятнадцятій кулі, що залишилася, 14 забитих куль встановлюють так само, як і на початку гри, у формі піраміди (при цьому місце передньої кулі у вершині піраміди залишається вільним). Після цього граючий намагається забити п'ятнадцяту кулю таким чином, щоб підбити піраміду і продовжити свою серію.
Перемагає гравець, який першим набрав заздалегідь задану кількість очок (на змаганнях, як правило, 150 очок, а у звичайній грі - будь-яке обумовлене число очок).
§2. Кількість гравців.
Двоє (або дві команди).
§3. Використовувані кулі
Стандартний набір прицільних куль з номерами від 1 до 15 плюс биток.
§4. Розташування куль.
Стандартна трикутна піраміда з передньою кулею (вершиною) на задній позначці, одиницею праворуч та п'ятіркою зліва. Інші кулі розташовуються в довільному порядку.
§5. Ведення рахунку.
За кожну правильно забиту кулю гравцеві зараховується одне очко.
§6. Розбиття.
При виконанні розбиття гравець повинен або (1) покласти замовлену кулю в призначену лузу, або (2) після торкання піраміди довести до борту биток і, принаймні, дві прицільні кулі. Невиконання хоча б однієї із зазначених вимог розглядається як неправильне розбиття. За кожне неправильне розбиття гравцю списують два очки. Крім того, його суперник має право або (1) прийняти позицію, що склалася на столі, або (2) запропонувати своєму партнеру після розстановки куль повторно зробити розбиття. Так триває доти, доки не буде здійснено правильне розбиття або поки суперник не прийме позицію на столі. На неправильне розбиття не поширюється правило трьох порушень поспіль.
Якщо ж при виконанні зазначених вище двох вимог до правильного розбиття падає в лузу або вилітає за борт биток, то гравець за скоєне порушення (фол) штрафується на одне очко, і, крім того, починає діяти правило трьох послідовних порушень. Суперник, що вступає в гру, грає з руки або вдома, при цьому всі прицільні кулі залишаються на своїх місцях.
§7. Правила гри.
7.1. Правильно забита замовлена куля дає право гравцеві продовжити свою серію. Він може завдавати удару по будь-якій кулі на свій вибір, проте перед ударом необхідно замовити кулю та лузу. При цьому не потрібно вказувати такі подробиці, як торкання інших куль, карамболі, комбінаційні удари або дуплети (зрозуміло, що все це допускається). За кожну кулю, забиту при правильному ударі разом із замовленим, гравцеві додатково зараховується одне очко.
7.2. При виконанні будь-якого удару після зіткнення битка з будь-якою прицільною кулею необхідно, щоб або (1) впала в лузу одна з прицільних куль, або (2) дійшла до борту биток або будь-яка прицільна куля. Невиконання цих вимог сприймається як порушення. Якщо куля віддалена від борту на відстань менше діаметра кулі (при необхідності суддя може зробити відповідний вимір), але не впритул, то гравцеві дозволяється зробити лише два відіграші шляхом доведення цієї кулі до найближчого борту. Якщо ж два такі відіграші вже зроблені, то при виконанні наступних ударів куля вважається розташованою впритул до борту, що передбачає дотримання вимог розділу "Куля на борту" з "Загальних правил пулу".
Примітка: Якщо гравець перед цим порушив правила, mo йому дозволяється зробити лише один відіграш шляхом доведення такої кулі до прилеглого борту. Під час наступного удару він повинен керуватися вимогами розділу "Куля на борту". Це ж стосується і випадку, коли гравець спочатку відігрався з цієї кулі, а потім порушив правила. Якщо ж він скоїв перед цим два порушення, то вимоги розділу "Куля на борту" набувають чинності негайно. Якщо гравець порушує вимоги зазначеного розділу, то йому оголошується третій фол поспіль, що тягне за собою віднімання відповідної кількості штрафних очок, а також по одному очку за кожний попередній фол. Після цього всі п'ятнадцять куль розставляються заново, і гравець, який порушив правила, розбиває удар з руки з дому.
7.3. Після того як забито чотирнадцять куль, гра негайно зупиняється, при цьому п'ятнадцята куля залишається натому ж місці, а піраміда з чотирнадцяти куль розставляється наново (місце кулі на задній позначці, тобто у вершині піраміди залишається вільним). Після цього гравець надає черговий удар, забиваючи, як правило, п'ятнадцяту кулю таким чином, щоб биток, ударившись об піраміду, розкидав кулі по всьому столу, полегшуючи тим самим продовження гри. Гравець, однак, не зобов'язаний завдавати удару саме по п'ятнадцятій кулі. Він може вибрати будь-яку кулю на свій розсуд.
У таблиці показано, що робити в тому випадку, якщо п'ятнадцята куля впала в лузу одночасно з чотирнадцятою.
7.4. Гравець із тактичних міркувань може оголосити не замовний удар, а відіграш. Відіграш, як і будь-який інший удар, має підкорятися відповідним правилам. Після виконання відіграшу гравець закінчує свою серію, а всі забиті при цьому кулі не зараховуються та виставляються.
7.5. Гравець не повинен ловити, торкатися або якимось чином впливати на кулю, що рухається у бік лузи або місця встановлення піраміди (сюди ж відноситься і випадок, коли гравець ловить кулю, тримаючи руку в лузі). В іншому випадку він карається спеціальним фолом за навмисне порушення, при цьому з його рахунку списується одне очко, як за звичайний фол, і додатково п'ятнадцять очок, разом шістнадцять очок. Партнер, що вступає в гру, має право або (1) прийняти позицію на столі і зробити удар з руки через передню лінію, або (2) після встановлення піраміди з п'ятнадцяти куль заново запропонувати своєму супернику зробити розбиття з руки з дому.
7.6. У таблиці показано, що потрібно робити в тих випадках, коли незабита п'ятнадцята куля та (або) биток заважають установці нової піраміди (заштриховані прямокутники відносяться до випадку, коли обидві кулі залишаються на своїх місцях).
7.7. Якщо гравець виконує удар з руки через передню лінію (наприклад, після падіння в лузу битка), а всі прицільні кулі розташовані в будинку, то на його вимогу найближча до передньої лінії прицільна куля може бути виставлена на задню позначку. Якщо ж дві кулі і більше знаходяться на однакових відстанях від передньої лінії, то виставляється будь-яка з них на розсуд гравця.
Біток розташований у місці встановлення піраміди | Біток не в місці встановлення піраміди і не на передній позначці | Біток розташований на передній позначці | |
15-та куля в місці встановлення піраміди | |||
15-та куля в лузі | |||
15-та куля в будинку, але не на передній позначці |
§8. Неправильно забиті прицільні кулі.
Всі виставляються. Штраф не накладається.
§9. Прицільні кулі, що вискочили.
Виставляються після повної зупинки решти куль. Штраф накладається.
§10. Падіння в лузу або вискакування за борт битка.
Вступаючий у гру партнер грає з руки через передню лінію. Виняток становить випадок, коли порушено правила гри 7.2 або 7.5, або набуло чинності правило трьох послідовних порушень, які передбачають інші наслідки.
§11. Штрафи за порушення.
За кожен фол віднімається одне очко.
Примітка: Суворіші штрафи накладаються за навмисні порушення (див. правило 7.5), а також за третє порушення поспіль (див. нижче). Той, хто вступає в гру, приймає позицію, що склалася на столі, за винятком випадків,коли биток вилітає за борт або падає в лузу, а також, якщо скоєно навмисне чи третє порушення поспіль.
§12. Три послідовні порушення.
Якщо гравець вчиняє порушення, то, крім віднімання одного штрафного очка (або більше), суддя відкриває рахунок фолам. Якщо при наступному підході до столу гравець успішно забиває в лузу замовлену кулю або виконує правильний відіграш, то фол анулюється. В іншому випадку він карається ще одним штрафним очком і в протоколі робиться відповідна відмітка про те, що за гравцем значиться вже два фоли поспіль. Якщо після цього при своєму наступному підході до столу гравець не зможе забити замовлену кулю в лузу або виконати правильний відіграш, то на неї накладається штраф у розмірі п'ятнадцяти очок. При скоєнні третього порушення поспіль всі фоли, що числяться за гравцем, автоматично анулюються. Після цього всі кулі розставляють заново, і оштрафований гравець розбивається згідно з наведеними вище правилами для початкового удару.
Слід наголосити, що три послідовні порушення мають бути скоєні у трьох послідовних ігрових підходах до столу, а не просто у трьох послідовних серіях. Наприклад, гравець закінчує фолом свою серію №6, здійснює порушення при виконанні першого удару серії №7 (таким чином, за ним числиться два фоли поспіль), а потім успішно починає серію №8, правильно забивши замовлену кулю, але при наступному ударі цієї серії упускає биток у лузу. У цьому випадку, незважаючи на те, що він скоїв порушення у кожній із трьох послідовних серій, за ним не значиться три порушення поспіль. Два фоли поспіль, що вважалися за гравцем, були анульовані відразу ж після того, як він правильно забив кулю в першому ударі серії №8. Звичайно, за наступного підходу до столу для виконання серії №9 за гравцем залишається один фол.
§13. Запис рахунку.
Віднімання штрафних очок може призвести до негативного рахунку. Поточний рахунок може бути "мінус один", "мінус два", "мінус п'ятнадцять" і т.д. Остаточний результат партії буде таким чином 150 на -2.
Якщо гравець вчиняє порушення, не забивши при цьому кулю в лузу, то штрафне очко віднімається від загальної кількості набраних ним раніше очок. Якщо ж гравець чинить порушення, і при цьому замовлена куля падає в лузу, то куля виставляється (не зараховується), а штрафне очко, як і в попередньому випадку, віднімається від загальної кількості очок, набраних раніше.