Пул-вісімка (8-ball)
При грі в «Вісімку» слід керуватися «Спільними правилами пулу», а також нижченаведеними правилами:
§1. Мета гри.
Ця гра є замовною, при цьому в процесі гри використовується биток і п'ятнадцять прицільних куль з номерами від 1 до 15. Один з гравців повинен спочатку забити кулі з номерами від 1 до 7 (суцільні), а інший - з номерами від 9 до 15 ( смугасті). Перемагає той, хто забивши кулі своєї групи, правильним ударом забиває вісімку.
§2. Замовлення (джентельменське замовлення).
При джентльменському замовлення не оголошують очевидні прицільні кулі та лузи. Якщо партнер не впевнений, по якій кулі або лузі наноситься удар, то він має право запитати про це. Удари від бортів, а також комбінаційні удари (тобто удари кулями або від куль) не вважаються очевидними, і в цьому випадку повинна замовлятися як прицільна куля, так і луза. При замовленні, однак, не потрібно вказувати будь-які додаткові подробиці. Усі неправильно забиті кулі залишаються у лузах незалежно від цього, належать вони групі граючого чи його суперника. Початковий удар не є замовним. Якщо при правильному початковому ударі в лузу падає будь-яка куля, гравець отримує право на наступний удар.
§3. Розташування куль.
Кулі розставляють у формі трикутної піраміди з вісімкою в центрі, при цьому передня куля піраміди розташовується на задній позначці, а по кутах - смугаста і суцільна.
§4. Поперемінне розбиття.
Переможець розіграшу має право або сам виконати початковий удар (розбиття) або передати його своєму супернику. Під час проведення індивідуальних змагань гравці розбивають по черзі у кожній наступній партії.
§5. Початковий удар (розбиття).
Розбиття вважається правильним, якщо граючий (з руки з дому)
(1) заб'є будь-яку прицільну кулю, або
(2) доведе до борту щонайменше чотири прицільні кулі.
Невиконання цих вимог є порушенням, і суперник, що вступає в гру, має право
(1) прийняти позицію, що склалася, і зробити черговий удар або
(2) після повторного розміщення куль зробити розбиття сам або поступитися його порушнику.
Якщо при розбитті падає в лузу биток, то
(1) всі забиті при цьому кулі залишаються в лузах (за винятком вісімки),
(2) оголошується фол, і
(3) стіл залишається відкритим.
(4) суперник, що вступає в гру, робить удар з руки з дому.
Примітка: При грі з руки з дому завдавати удару по прицільних кулях, що розташовані в будинку, можна тільки шляхом відображення битка від протилежного (заднього) борту.
Кулі, розташовані поза домом, можна зігравати в будь-яку лузу. Вискакування з розбиття за борт прицільних куль розглядається як порушення, при цьому суперник, що вступає в гру, має право.
(1) прийняти позицію, що склалася на столі, і зробити черговий улар або
(2) зробити удар з руки з дому.
Якщо при розбитті в лузу падає вісімка, то гравець має право розбити заново або, виставивши вісімку, продовжити гру. Якщо ж при розбитті крім вісімки падає ще й биток, то суперник, що вступає в гру, має право повторити розбиття або, виставивши вісімку, почати гру з руки з дому.
Якщо партія грає на столах-автоматах (і до того ж не на офіційних міжнародних змаганнях), то падіння в лузу вісімки при правильному розбитті приносить перемогу, а падіння вісімки разом з битком - поразка в партії.
§6. Відкритий стіл.
Стіл вважається відкритим доти, доки жодним із суперників не вибрано свою групу куль (смугастих або суцільних).
Примітка: Стіл завжди відкритий після розбиття. Коли стіл відкритий, можна завдавати удару по суцільній кулі, щоб зіграти смугастий, і навпаки, тобто, на відкритому столі всі легальні кулі. Однак якщо при відкритому столі биток ударяє спочатку по вісімці, то жоден смугастий або суцільний не зараховується на користь гравця. Його серія закінчується, всі забиті кулі залишаються в лузах, а для суперника, що вступає в гру, стіл залишається відкритим. При відкритому столі всі неправильно забиті кулі залишаються в лузах.
§7. Вибір групи куль.
Розбиття не дає права вибору смугастих або суцільних куль, навіть якщо кулі і тієї та іншої групи виявилися після розбиття в лузах. Після розбиття стіл завжди залишається відкритим. Вибір групи куль здійснюється лише після того, як гравець при виконанні правильного удару (після розбиття) покладе замовлену кулю в лузу.
§8. Правильний удар
При виконанні будь-якого удару биток повинен спочатку торкнутися кулі своєї групи (легальної кулі), а потім
(1) у лузу має впасти будь-яка прицільна куля або
(2) биток, або один з прицільних куль повинен дійти до борту.
Примітка: До зіткнення з легальною кулею він може попередньо вдаритися об борт, проте після цього або повинен впасти в лузу прицільна куля, або биток або будь-яка прицільна куля повинна дійти до борту. Невиконання цих вимог тягне за собою фол.
§9. Відіграш.
З тактичних міркувань гравець може вирішити забити очевидну прицільну кулю і разом з тим перервати свою серію біля столу, оголосивши до удару відіграш. Відіграш вважається правильним ударом. Якщо гравець хоче відігратися, забивши очевидну прицільну кулю, то він повинен до удару оголосити про відіграш свого суперника. Якщо цього не зроблено, то гравець зобов'язаний зробити наступний удар. Всі кулі, забиті під час відіграшу, залишаються в лузах.
§10. Ведення гри.
Гравець продовжує гру доти, доки йому вдається правильно і відповідно до замовлення забивати кулі своєї групи. Забивши останню кулю своєї групи, вона може забивати вісімку.
§11. Гра з руки.
Якщо гравець порушив правила, то суперник, що вступає в гру, грає з руки. Це означає, що він може розмістити биток у будь-якому місці столу. Це правило утримує гравців від умисних порушень, які можуть поставити суперника в невигідне становище. При грі з руки встановлення битка можна робити рукою або будь-якою частиною кия (включаючи наклейку). Після встановлення битка будь-який рух кия вперед, що супроводжується торканням битка, розглядається як початок удару.
§12. Неправильно зіграні кулі.
Прицільна куля вважається неправильно зіграною, якщо
(1) при виконанні удару порушено правила, або
(2) не зіграна замовлена куля, або
(3) до удару оголошено відіграш.
Неправильно зіграні кулі залишаються в лузах.
§13. Вискакування за борт прицільних куль.
Вискакування за борт будь-якої прицільної кулі є порушенням, і право удару переходить до суперника. Якщо ж за борт вилітає вісімка, то партія вважається програною. Всі прицільні кулі, що вискочили, виставляються згідно з «Загальними правилами пулу».
§14. Гра з вісімки.
Якщо при грі по вісімці відбулося падіння битка в лузу або скоєно порушення, яке не супроводжується падінням у лузу або вискакуванням за борт вісімки, поразка не зараховується. Суперник, що вступає в гру, грає з руки.
§15. Зачитання поразки.
Гравцю зараховується поразка, якщо він робить одне з таких порушень:
(1) вісімка забита з порушенням правил;
(2) вісімка та остання куля своєї групи забиті при виконанні одного удару;
(3) під час гри вісімка вискочила за борт;
(4) вісімка забита не в замовлену лузу;
(5) вісімка забита до того, як зіграно всі кулі своєї групи.
§16. Патова позиція.
Якщо кожен із гравців тричі поспіль (всього 6 разів) по черзі порушує правила, не прагнучи (на думку судді) до перемоги в партії, оскільки це може призвести до неминучої поразки, то гра вважається "патовою". Після цього кулі розставляють заново, і партія переграється.
Примітка: Під час гри в «Вісімку» за три порушення поспіль, здійснені одним гравцем, поразка не зараховується.